Згідно Закону України «Про боротьбу з корупцією» під корупцією розуміється діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, направлена на протиправне використання даних їм повноважень для отримання матеріальних благ, послуг, пільг або інших переваг. Основні «підвиди» корупції у ВНЗ — це хабарництво, вимагання послуг, зловживання службовим становищем і вимагання підношень. Кожен третій студент стикався у своєму виші з корупцією, але протидіяти цьому особисто готові лише 5%. Такими є дані соціологічного опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” та фірма “Ukrainian Sociology Service”. Як це все відбувається?

Успішно здати іспити на факультеті лікувальної медицини самостійно вже давно стало схожим на байку. З року в рік знаходиться такий викладач, який «валить», тобто ти нічого не будеш знати поки з ним не розрахуєшся. Суму визначає сам викладач, але підійти до нього з конвертом на пряму неможна, адже вилетиш не тільки з кабінету, а й з ВУЗу. Якщо викладач каже, що не бере хабарів, значить бере багато. Викладачі завжди вдають, що не люблять хабарів. І тільки заради тебе йдуть на поступки. Завкафедри, декани беруть по безналу. Сфера державної вищої освіти перетворилась на сферу послуг і заробітку коштів. Гроші йдуть на рахунок як благодійні внески. Щоб здати іспит «Крок 1» треба обов’язково з кимось домовитися, інакше три роки навчання коту під хвіст.
Моя коліжанка здавала такий екзамен два рази. Першого разу вона сиділа ночами, довго вчилася, але так нічого в неї і не вийшло. На перездачі було знову те саме і знову провал. Коли вона зайшла в деканат спитати чи здала вона іспит перше задане питання було: «А хто за вас домовлявся?». Тоді вже виходу не було.
Знімала квартиру вона в одного професора «Політехніки», який сказав, що має знайомого лікаря, що їй може допомогти навіть через Київ. Ось так моя подруга потрапила в страшну аферу. Їй сказали, що потрібно заплатити 5 тисяч доларів США. Погодьтесь, що за іспит занадто кругленька сума. Кредитами, позичаннями але все ж гроші назбиралися.
Подруга зустрілася з цим лікарем, дала великий конверт грошей та стала очікувати зданого екзамену. Як гарантію цей лікар вручив їй розписку, де було вказано, що громадянин «такий-то», позичає в «Такої-то» гроші в сумі 5 тисяч долавір. Їй сказали, що її переведено на четвертий курс і, що вона може ходити на пари. Протягом двох місяців, за які вже всі студенти, які поздавали мали сертифікати про здачу іспиту «Крок 1», вона була годована обіцянками та запевненнями про те, що її сертифікат в Києві вже підписаний і з дня на день вона зможе його забрати в деканаті. З кожним днем вона все більше підозрювала, що її обманюють. І ось настав вирішальний день, коли з деканату сповістили про відрахування студентки. Вона зрозуміла, що вже нічого не змінити і почала дзвонити до того лікаря, щоб повернути хоча б гроші. Перше лікар казав, що нехай вона не хвилюється що її поновлять. Десь через тижнів два-три вже визнав, що екзамену вона так і не здала і гроші він їй поверне в кінці тижня. І такі розповіді були щотижня.
Історія продовжилася тим, що коліжанка звернулася в районний райвідділ через знайомого дізналась, що за тим місцем роботи, що вказано у розписці такий не працює. Вона написала заяву базуючись лише на імені і вже на наступний день лікар їй сам передзвонив та попросив забрати заяву. Сказав, що гроші поверне до кінця місяця. Історія ще не закінчилася і дівчина немає ні зданого екзамену ні грошей.От таке хабарництво вийшло. У навчальному процесі відсутні дієві форми боротьби з корупцією, такі, як контроль над процесом прийняття заліків та іспитів. Мало того це велика сітка хабарників, які один за одного домовляються і лише обмаюють студентів. Я згідна таких викладачів чи екзаменів не так багато, але вже як зявиться хтось один то складається таке враження, що кожний корупціонер.Боротьба з корупцією у вищій освіті — нагальна проблема сьогодення. Якщо ці процеси будуть зростати, нація втратить своє майбутнє. Якщо університет не в змозі сформувати у студентів такі риси, як чесність, порядність, якщо можна придбати за гроші оцінку і диплом, то такі ж самі принципи будуть привнесені такими “фахівцями” і майбутніми керівниками в усі сфери. . .
Немає коментарів:
Дописати коментар