Зовсім нещодавно я почула від одного свого знайомого дуже оригінальне і, як то кажуть, на хлопський розум, пояснення, що таке глобалізація. Отже, глобалізація, за його словами, - це коли в день Святого Патріка в Сан-Франциско, з італійського ресторану поліцейський-мексиканець, у формі китайського пошиття, виштовхує натовп, напившись французьким абсентом, негрів за бійку з росіянами, які виступили за права ескімосів на Дикому Заході ...

Хотілося б спочатку розібратися: «А в чому ж різниця між глобалізмом та глобалізацією?». Все доволі просто. Глобалізація – це практичне застосування глобалізму, а глобалізм – це теорія глобалізації. В кінцевому результаті, напевно, можна дійти, такого, доволі сумнівного, рішення, що це синоніми. Глобалізація – це щось всеохоплююче. Це перетворення якогось явища на світове, планетарне. Дослідники виділяють три ракурси глобалізації як соціального явища: соціально-політичний, соціально-економічний, соціокультурний . Термін “глобалізація” має багато змістовних значень, теорій та підходів. На думку Яна Нєдєрвіна, в соціальних науках існує стільки концепцій глобалізації, скільки дисциплін: “Якщо ми розглядаємо глобалізацію як багатовимірний процес, то всі ці підходи до теми достатньо відповідні. Глобалізацію можна розуміти, як безконечний синтез багатьох дисциплінарних підходів”. Наприклад, дослідниця В.Воронкова під сутністю глобалізації розуміє “перетворення людства на єдину структурно-функціональну систему, організовану за універсальними принципами”. На думку західного соціолога У.Бека, “глобалізація – це ідеологія панування світового ринку, ідеологія неолібералізму” . Але існуюча багатогранність поглядів вказує на кризу глобалізації як науки, що не встановила ні предмет, ні суб’єкт власного дослідження, у зв’язку з цим залишається відкритим питання про сутність глобалізації.
На мою думку, у всі часи та у всі епохи людство переживало ту чи іншу глобалізацію. На приклад, християни об’єднують людство під егідою свого Бога, одні народи перебирають у інших моральні цінності чи різноманітні традиції, чи, щось з сучасності, створення міжнародних компаній, якими управляють справжні громадяни світу, вони створююсь новий торговий лад (нову систему економічних відносин) і є провісниками нового світового порядку. Саме зараз ми знаходимося в епосі великих змін і глобалізація це, можливо, найбільш значущий процес, а його механізм це тема для дискусій економістів, політиків тощо. Глобальні зміни, разом з іншими об'єктивними факторами, сприяють пошуку ефективних шляхів зменшення несприятливих наслідків, надійних методів прогнозування можливих змін з метою виживання і подальшого процвітання держав. Завданням сучасного суспільства в умовах глобалізму є перетворення його потреб у корисні можливості для людини і нації. Глобалізація руйнує старе з швидкістю світла і будує щось зовсім нове, те у що людина не може так швидко влитися. Вона ніби й нікому не заважає жити, але на то вона є глобалізацією, щоб ні кого окремо не стосуватися. Плюси глобалізації:
- Полегшення обміну досвідом, і як наслідок прогрес і підвищення рівня життя
- Збереження життя всьому людству (напр., контроль за ядерною зброєю та захист навколишнього середовища)
мінуси:
- Знищення національного розмаїття, а, як відомо, чим більше розмаїття, тим системі легше пристосовуватися до змін умов існування.
З іншого боку сьогодні кожний може сказати, що людство переповнене глобальними проблемами, які стосуються кожного. Можу вам навести деякі приклади таких проблем: подолання бідності та неграмотності, забезпечення ресурсами на довготривалу перспективу, катастрофічне забруднення навколишнього середовища, збільшення населення Земної кулі, епідемії… Все це зумовлено протистоянням людства та природи. Природа існує за принципом негативного зворотнього зв'язку, тоді як людська культура — за принципом позитивного зворотнього зв'язку.
Глобалізація, можна сказати, має чотири типи зброї - інформаційне, військове, екологічне та фінансово-економічне.
Сьогодні активно процвітає інформаціїна глобалізація. Вона охоплює всі сфери культури - релігію, науку, мистецтво, моральність, політику і т.д. У неї надзвичайно хитре завдання: національні культурні цінності слід замінити на американськими чи західноєвропейськими. Ось чому після «перебудови» до нас поприбігали з від усіх-усюд сектанти всякого роду - аж до сатаністів. Ось чому наймоднішими теоріями в науці стали американські. Ось чому в кінотеатрах і на екранах телебачення ми бачимо головним чином американські бойовики, детективи і комедії. Ось чому головним «моральним» законом став закон джунглів. Ось чому в політиці патріоти залишаються у ЗМІ на задвірках. За допомогою інформаційної глобалізації можна впливати відповідним чином на людську психіку.
Військова глобалізація. Тут все надзвичайно просто. Це військова присутність Сполучених Штатів Америки у всіх конфліктах, на всіх частинах нашої планети. Так, це лише модель, ідеал військової глобалізації, але все йде саме до цього і багато чого вже було зроблено.
Екологічна глобалізаціяв своїй суті полягає основним чином з проблем, що стосуються екології, а способи їх вирішення знаходяться на ембріональному рівні.
Про фінансову глобалізацію, я вже згадувала. Вона передбачає домінування обраної, елітної групи людей.
Глобалізація це не лише прогресування інтернаціональності громадського життя, але й це шлях гуманізації соціальних
процесів і як наслідок зміни самосвідомості людства в даному напрямку.
Мені здається, що глобалізація - це складний процес навіть для висококультурних та багатих країн Європи. Всі країни відрізняються рівнем економічного розвитку (хтось попереду, хтось позаду), вони дуже різні за своїми культурними аспектами та національними традиціями. Весь світ різниться за всіма показниками. Можливо зараз глобалізація здається безперспективною за рахунок криз, політичних невдоволень… Але я думаю, що колись це все ж відбудеться на масовому рівні. Людство стане знову синами та дочками Адама, жителями Земної кулі.
Немає коментарів:
Дописати коментар