понеділок, 4 листопада 2013 р.

Буде чи не буде


Згідно Закону України «Про боротьбу з корупцією» під корупцією розуміється діяльність осіб, уповноважених на виконання функцій держави, направлена на протиправне використання даних їм повноважень для отримання матеріальних благ, послуг, пільг або інших переваг. Основні «підвиди» корупції у ВНЗ — це хабарництво, вимагання послуг, зловживання службовим становищем і вимагання підношень. Кожен третій студент стикався у своєму виші з корупцією, але  протидіяти цьому особисто готові лише 5%. Такими є дані соціологічного опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” та фірма “Ukrainian Sociology Service”. Як це все відбувається?


Успішно здати іспити на факультеті лікувальної медицини самостійно вже давно стало схожим на байку. З року в рік знаходиться такий викладач, який «валить», тобто ти нічого не будеш знати поки з ним не розрахуєшся. Суму визначає сам викладач, але підійти до нього з конвертом на пряму неможна, адже вилетиш не тільки з кабінету, а й з ВУЗу. Якщо викладач каже, що не бере хабарів, значить бере багато.  Викладачі завжди вдають, що не люблять хабарів. І тільки заради тебе йдуть на поступки. Завкафедри, декани беруть по безналу. Сфера державної вищої освіти перетворилась на сферу послуг і заробітку коштів. Гроші йдуть на рахунок як благодійні внески. Щоб здати іспит «Крок 1» треба обов’язково з кимось домовитися, інакше три роки навчання коту під хвіст.

Моя коліжанка здавала такий екзамен два рази. Першого разу вона сиділа ночами, довго вчилася, але так нічого в неї і не вийшло. На перездачі було знову те саме і знову провал. Коли вона зайшла в деканат спитати чи здала вона іспит перше задане питання було: «А хто за вас домовлявся?». Тоді вже виходу не було.
Знімала квартиру вона в одного професора «Політехніки», який сказав, що має знайомого лікаря,  що їй може допомогти навіть через Київ. Ось так моя подруга потрапила в страшну аферу. Їй сказали, що потрібно заплатити 5 тисяч доларів США. Погодьтесь, що за іспит занадто кругленька сума. Кредитами, позичаннями але все ж гроші назбиралися.
Подруга зустрілася з цим лікарем, дала великий конверт грошей та стала очікувати зданого екзамену. Як гарантію цей лікар вручив їй розписку, де було вказано, що громадянин «такий-то», позичає в «Такої-то» гроші в сумі 5 тисяч долавір.  Їй сказали, що її переведено на четвертий курс і, що вона може ходити на пари. Протягом двох місяців, за які вже всі студенти, які поздавали мали сертифікати про здачу іспиту «Крок 1», вона була годована обіцянками та запевненнями про те, що її сертифікат в Києві вже підписаний і з дня на день вона зможе його забрати в деканаті. З кожним днем вона все більше підозрювала, що її обманюють. І ось настав вирішальний день, коли з деканату сповістили про відрахування студентки. Вона зрозуміла, що вже нічого не змінити і почала дзвонити до того лікаря, щоб повернути хоча б гроші. Перше лікар казав, що нехай вона не хвилюється що її поновлять. Десь через тижнів два-три вже визнав, що екзамену вона так і не здала і гроші він їй поверне в кінці тижня. І такі розповіді були щотижня.
Історія продовжилася тим, що коліжанка звернулася в районний райвідділ через знайомого дізналась, що за тим місцем роботи, що вказано у розписці такий не працює. Вона написала заяву базуючись лише на імені і вже на наступний день лікар їй сам передзвонив та попросив забрати заяву. Сказав, що гроші поверне до кінця місяця. Історія ще не закінчилася і дівчина немає ні зданого екзамену ні грошей.От таке хабарництво вийшло.  У навчальному процесі відсутні дієві форми боротьби з корупцією, такі, як контроль над процесом прийняття заліків та іспитів. Мало того це велика сітка хабарників, які один за одного домовляються і лише обмаюють студентів. Я згідна таких викладачів чи екзаменів не так багато, але вже як зявиться хтось один то складається таке враження, що кожний корупціонер.Боротьба з корупцією у вищій освіті — нагальна проблема сьогодення. Якщо ці процеси будуть зростати, нація втратить своє майбутнє. Якщо університет не в змозі сформувати у студентів такі риси, як чесність, порядність, якщо можна придбати за гроші оцінку і диплом, то такі ж самі принципи будуть привнесені такими “фахівцями” і майбутніми керівниками в усі сфери. . .

Глобалізм та глобалізація

Зовсім нещодавно я почула від одного свого знайомого дуже оригінальне і, як то кажуть, на хлопський розум, пояснення, що таке глобалізація. Отже, глобалізація, за його словами, - це коли в день Святого Патріка в Сан-Франциско, з італійського ресторану поліцейський-мексиканець, у формі китайського пошиття, виштовхує натовп, напившись французьким абсентом, негрів  за бійку з росіянами, які виступили за права ескімосів на Дикому Заході ...
Так, доволі смішно, але яке насправді глибоке тлумачення. Адже, щоб осягнути щось до кінця пересічному громадянину, просте визначення з хитро-розумних книг буде мало. А так, одразу все стало на свої місця і, як би не було іронічно, але саме через іронію.
Хотілося б спочатку розібратися: «А в чому ж різниця між глобалізмом та глобалізацією?». Все доволі просто. Глобалізація – це практичне застосування глобалізму, а глобалізм – це теорія глобалізації. В кінцевому результаті, напевно, можна дійти, такого, доволі сумнівного, рішення, що це синоніми. Глобалізація – це щось всеохоплююче. Це перетворення якогось явища на світове, планетарне. Дослідники виділяють три ракурси глобалізації як соціального явища: соціально-політичний, соціально-економічний, соціокультурний . Термін “глобалізація” має багато змістовних значень, теорій та підходів. На думку Яна Нєдєрвіна, в соціальних науках існує стільки концепцій глобалізації, скільки дисциплін: “Якщо ми розглядаємо глобалізацію як багатовимірний процес, то всі ці підходи до теми достатньо відповідні. Глобалізацію можна розуміти, як безконечний синтез багатьох дисциплінарних підходів”. Наприклад, дослідниця В.Воронкова під сутністю глобалізації розуміє “перетворення людства на єдину структурно-функціональну систему, організовану за універсальними принципами”. На думку західного соціолога У.Бека, “глобалізація – це ідеологія панування світового ринку, ідеологія неолібералізму” . Але існуюча багатогранність поглядів вказує на кризу глобалізації як науки, що не встановила ні предмет, ні суб’єкт власного дослідження, у зв’язку з цим залишається відкритим питання про сутність глобалізації.
На мою думку, у всі часи та у всі епохи людство переживало ту чи іншу глобалізацію. На приклад, християни об’єднують людство під егідою свого Бога, одні народи перебирають у інших моральні цінності чи різноманітні традиції, чи, щось з сучасності, створення міжнародних компаній, якими управляють справжні громадяни світу, вони створююсь новий торговий лад (нову систему економічних відносин) і є провісниками нового світового порядку. Саме зараз ми знаходимося в епосі великих змін і глобалізація це, можливо,  найбільш значущий процес, а його механізм це тема для дискусій економістів, політиків тощо. Глобальні зміни, разом з іншими об'єктивними факторами, сприяють пошуку ефективних шляхів зменшення несприятливих наслідків, надійних методів прогнозування можливих змін з метою виживання і подальшого процвітання держав. Завданням сучасного суспільства в умовах глобалізму є перетворення його потреб у корисні можливості для людини і нації. Глобалізація руйнує старе з швидкістю світла і будує щось зовсім нове, те у що людина не може так швидко влитися. Вона ніби й нікому не заважає жити, але на то вона є глобалізацією, щоб ні кого окремо не стосуватися. Плюси глобалізації:
- Полегшення обміну досвідом, і як наслідок прогрес і підвищення рівня життя
- Збереження життя всьому людству (напр., контроль за ядерною зброєю та захист навколишнього середовища)

мінуси:
- Знищення національного розмаїття, а, як відомо, чим більше розмаїття, тим системі легше пристосовуватися до змін умов існування.
З іншого боку сьогодні кожний може сказати, що людство переповнене глобальними проблемами, які стосуються кожного. Можу вам навести деякі приклади таких проблем: подолання бідності та неграмотності, забезпечення ресурсами на довготривалу перспективу, катастрофічне забруднення навколишнього середовища, збільшення населення Земної кулі, епідемії… Все це зумовлено протистоянням людства та природи. Природа існує за принципом негативного зворотнього зв'язку, тоді як людська культура — за принципом позитивного зворотнього зв'язку.
Глобалізація, можна сказати, має чотири типи зброї - інформаційне, військове, екологічне та фінансово-економічне.
Сьогодні активно процвітає інформаціїна глобалізація. Вона охоплює всі сфери культури - релігію, науку, мистецтво, моральність, політику і т.д. У неї надзвичайно хитре завдання: національні культурні цінності слід замінити на американськими чи західноєвропейськими. Ось чому після «перебудови» до нас поприбігали з від усіх-усюд сектанти всякого роду - аж до сатаністів. Ось чому наймоднішими теоріями в науці стали американські. Ось чому в кінотеатрах і на екранах телебачення ми бачимо головним чином американські бойовики, детективи і комедії. Ось чому головним «моральним» законом став закон джунглів. Ось чому в політиці патріоти залишаються у ЗМІ на задвірках. За допомогою інформаційної глобалізації можна впливати відповідним чином на людську психіку.

Військова глобалізація. Тут все надзвичайно просто. Це військова присутність Сполучених Штатів Америки у всіх конфліктах, на всіх частинах нашої планети. Так, це лише модель, ідеал військової глобалізації, але все йде саме до цього і багато чого вже було зроблено.
Екологічна глобалізаціяв своїй суті полягає основним чином з проблем, що стосуються екології, а способи їх вирішення знаходяться на ембріональному рівні.
Про фінансову глобалізацію, я вже згадувала. Вона передбачає домінування обраної, елітної групи людей.
Глобалізація це не лише прогресування інтернаціональності громадського життя, але й це шлях гуманізації соціальних
процесів і як наслідок зміни самосвідомості людства в даному напрямку.

Мені здається, що глобалізація - це складний процес навіть для висококультурних та багатих країн Європи. Всі країни відрізняються рівнем економічного розвитку (хтось попереду, хтось позаду), вони дуже різні за своїми культурними аспектами та національними традиціями. Весь світ різниться за всіма показниками. Можливо зараз глобалізація здається безперспективною за рахунок криз, політичних невдоволень… Але я думаю, що колись це все ж відбудеться на масовому рівні. Людство стане знову синами та дочками Адама, жителями Земної кулі.

Ісус – доказ унікальності Біблії


Біблія, книга яку писали більше ніж 1600 років, 40 авторів із усіх суспільних верств, включаючи царів вчених, філософів, державних діячів, селян та інших. У Біблії можна віднайти сотні тем, які часто викликають різні незадоволення та суперечки. Автори Біблії трактують їх, дотримуючись гармонії і єдності, від Буття до Об’явлення. Усі вони розповідають одну і ту ж історію: про Божий викуп людини. Ця унікальна книга була перекладена майже на всі мови світу. Ця книга пережила і війни і мирні часи і з часом лише зміцнила свій авторитет. Біблія – Слово Боже, вчення від Бога. Вона приносить у домівки людей істину, вчить їх робити правильний вибір у житті. Історик Філіп Шафф у книзі «Особистість Христа» яскраво описує унікальність Біблії як книги про Спасителя: «Цей Ісус із Назарета, без грошей і без зброї завоював більше мільйонів, ніж Олександр Македонський, Цезар, Магомет і Наполеон; без науки і вчення Він вилив більше світла на людські і божественні предмети, ніж всі філософи і вчені, разом узяті; без схоластичного красномовства Він проголошував такі слова Життя, як ніхто до Нього і після, і дієвість вони мали таку, якої не досягав жоден оратор чи поет; не написавши жодного рядка, Він привів у рух більше пер і надихнув на більшу кількість проповідей, промов, суперечок, вчених праць, творів мистецтва і похвальних пісень, ніж ціла армія великих мужів стародавнього світу і сучасності».  
Христос - це живе втілення ідеалу чесноти і святості, високий зразок всього самого чистого, доброго і благородного в очах Бога і людини.


Ісус дав історії новий початок. Він у майже кожному будинку в будь-якій країні: всюди люди вважають, що Він схожий на кращих синів саме їх народів і на Бога. Він не тільки найвищий приклад чистоти душі, а й найсиліший приклад, якого потрібно наслідувати. Той факт, що різні автори, які жили в різні часи, разом пророкують пришестя Христа, є найпереконливішим доказом, Божественого походження Біблії. Про це говорить і апостол Петро: «жодне пророцтво в Писанні від власного вияснення не залежить. Бо пророцтва ніколи не було з волі людської, а звіщали його святі Божі мужі, проваджені Духом Святим.»

Естетизація аморальності в романі «Портрет Доріана Грея» Оскара Уальда


Вбивство, секс, скандал, і наркоманія - всі ці гріхи формують Портрет Доріана Грея, темна історія про молоду людину, який продає свою душу за вічну молодість, а його портрет відображає шрами його злочинів. Все, що потрібно Доріану – це його краса, яка є аморальною, а портрет, що відображає всю потровність душі Доріана греє є променем моральності. Доріан обміняв чистоту невинності і цнотливості на вічну молодість, тим самим він зробив свій найстрашніший гріх. Доріан Грей. Юнак з душею грішника. До речі, що дуже цікао, всі його "​​гріхи" в книзі є незавершені, і читач сам має змогу додумати. Виходить, чим людина зіпсованіша, тим зіпсовані ший є його Доріан Грей. І тим більше такі люди обурюються "аморальністю" твору. На злодієві шапка горить.
Про аморальні вчинки Доріана можна говорити багато, але читаючи я у всьому звинуватила Генрі Уортона. Його, замаскована під естетичну філософію, потворність душі, яку він сам у собі виробив, не обмінюючи її на вічну молодість, вражає. Саме він переконав, Доріана вірити і проповідувати принципи, що саме з естетичної сторони не мають жодної різниці аморальні вони чи ні, важливо лише чи ці вчинки будуть збільшувати, або зменшувати задоволення самого життя. Все, що прирівняється до краси Доріана – це лише мистецтво, яке згодом і вбє його. Лорд Генрі з першої секунди їх знайомства став для нього як «змієм спокусником», а також його можна назвати «провідником світського життя». Доріан користується своєю красою наліво і направо, вона допомогла йому навіть врятувати життя, але не вберегти душу від «бруду». Він викликав довіру майже в кожному і хто на це клював той потім закінчував своє життя трагічно як Сібіла Вейн, Алан Кембел і навіть загинув той хто захоплювався красою Доріана і написав цей портрет - Безіл Голворд. Доріан Грей повільно перетворюється від людини з чистою душою на естета, що живе своїм життям у пошуку краси та задоволення і відмовляється від усієї моральної відповідальності. Він відмовився від усіх можливих канонів і дозволяє собі усе. Грей розуміє, що все за ради чого він живе – це лише молодість і краса. У його житті немає іскорки, в ній немає любові. Так хіба можна вважати те швидкоплинне захоплення, яке опанувало ним відношення до Сібіл Вейн, любов'ю?! Він створює собі казку, ілюзію, міраж. Грей «все сильніше закохується в свою красу і все з великим інтересом спостерігає, розкладання своєї душі».

 Портрет імітує життя Доріана, відображаючи всю потворність його душі, показує не лише фізичні страждання, але й душевну кризу та в кінці кінців приводить героя до покарання. Цей портрет – совість Доріана Грея. Чи було у Доріана занадто мало совісті, раз він потягнув за собою у прірву стільки людей, або занадто багато, якщо кожен помилковий чи сумнівний з точки зору етики крок він бачив вічним докором у своєму потворному відображенні? Дуже рідко люди мають у житті шанс спостерігати за змінами своєї душі і проаналізувати все своє життя. Справа тільки в тому, чи можливо оцінити свою унікальну можливість і зміниться на краще, або закінчать своє існування в законах жанру?